MENU
Jesteś tutaj: Sport moim okiem Jak zakładać nogawki rowerowe na czy pod spodenki ?

Jak zakładać nogawki rowerowe na czy pod spodenki ?

12:01, dnia 30 maj 2022r.
Kategoria:Sport moim okiem
99
0

Nogawki rowerowe: jak zakładać? na czy pod spodenkami?

Są to osobne nogawki do łączenia ze spodenkami rowerowymi, zakrywające prawie całą nogę, od uda do kostki.

Tkanina to elastyczny materiał z włókien syntetycznych podobna jak w spodekach rowerowych lub taka sama. Oferuje ona  różne poziomy ochrony termicznej, może być wodoodporna, a przede wszystkim musi być elastyczna, aby zapewnić idealne dopasowanie.

Dlaczego rowerzyści jeżdżą w nogawkach rowerowych?

Podstawową funkcją jest ochrona całej nogi i stawu kolanowego przed niską temperaturą lub zimnym wiatrem. Szczególnie przydatne są w okresie przejściowym jak wiosna i jesień.  Wyjeżdżamy z rana gdy temperatura jest niska i potrzebujemy dogrzania. W trakcie treningu temperatura mocno się zmienia i staje się coraz cieplej. Wówczas możemy zdjąć nogawki i dokończyć trening już rozgrzani w komfortowych krótkich spodenkach rowerowych. 

  • Zapewniają dodatkową ochronę przed zimnem, wiatrem, deszczem i słońcem.
  • Łatwo je założyć i zdjąć, ale oczywiście musisz się zatrzymać J.
  • Zajmują mało miejsca i można je chować do koszulki np. bluzy rowerowej.
  • Pomagają utrzymać temperaturę ciała.
  • Dzięki nogawkom możemy nosić letnie spodenki rowerowe także w chłodniejsze dni.

Co jest ważne w nogawki rowerowe?

Cechy dobrych nogawek rowerowych:

  • Tkanina. Jeśli zależy nam na ochronie termicznej powinniśmy szukać modeli ocieplanych  ociepleniem. Jeśli zależy nam tylko na ochronie przed chłodem, wiatrem w chłodniejsze dni wystarczy lycra w gramaturze 280 lub 300g z UPF 50+. 
  • Guma antypoślizgowe z silikonem na wysokości w uda, dzięki której nogawki nie przesuwają się i nie opadają podczas pedałowania.
  • Dopasowanie. Wybór właściwego rozmiaru jest kluczowy, aby nogawki były dopasowane do nogi i wygodne w stawie kolanowym.
  • Szwy. Jak najmniej i jak najbardziej płaskie, aby uniknąć otarć i dyskomfortu podczas pedałowania. 

Jak poprawnie założyć nogawki rowerowe?

Jako pierwsze załóż spodenki rowerowe i skarpety. Teraz podciągnij nogawkę rowerową do góry, tak by jej dół znajdzie się na wysokości kostki. Następnie naciągnij nogawkę na nogę aż do dolnej części uda. Podnieś nogawkę spodenek do połowy uda. Pociągnij nogawkę do góry, aż gumka sięgnie do połowy uda lub trochę wyżej. Następnie naciągnij nogawkę spodenek w dół, na nogę rowerową, aż ich ściągacz nogawki spodenek znajdzie się poniżej elastycznej gumy z antypoślizgowym żelem podtrzymującym nogawkę. I gotowe.

Kiedy należy zakładać nogawki rowerowe?

Nogawki rowerowe z ociepleniem należy zakładać wówczas gdy zależy Tobie na ochronie przed zimnem na ogół to temperatury od 15 °C do 8 °C  choć jest  to bardzo indywidualny wybór. Zależy od Twojej wrażliwości na zmiany temperatur, stylu i tempa jazdy oraz pogodę. Każdy rowerzysta powinien podjąć decyzję indywidualnie, nie ma sensu marznąć naśladując innych. Najważniejsze jest utrzymanie odpowiedniej temperatury ciała, nogawki rowerowe łatwo się zakłada i zdejmuje. W dodatku zajmują niewiele miejsca, możemy zawsze mieć je w kieszeni np. bluzy rowerowej i gdy poczujemy, że jest nam zimno, po prostu je założyć.

Skarpetki pod czy na nogawkach rowerowych?

To kwestia osobistego wyboru. Zazwyczaj skarpetki rowerowe nosi się pod nogawkami, głównie dla wygody i dlatego, że łatwiej jest je zakładać i zdejmować. Jeśli jednak lubisz eksponować swoje skarpetki nosząc je na wierzchu, proszę bardzo. Po prostu załóż je po nałożeniu nogawek.

Komentarze

Nikt jeszcze nie skomentował. Bądź pierwszy!

Napisz komentarz

Imię:*
Email:*
Komentarz:*

PlayMotion na Instagramie

Newsletter

Zapisz się do naszego newslettera i otrzymaj 10% rabat!